Smartfon – Małe Centrum Dowodzenia. Instalowanie aplikacji.

Smartfon – Małe Centrum Dowodzenia. Instalowanie aplikacji.

Coraz częściej zastanawiam się skąd bierze się tak ogromna popularność smartfonów. Kiedyś (i do dziś jest to filozofia mojego taty) telefon miał dzwonić i wysyłać smsy. Dziś to już mały komputer. Ba! Małe Centrum Dowodzenia! Z inteligentnym telefonem możesz dziś wszystko – zapłacić w sklepie, zrobić zdjęcie, nagrać film, wysłać maila, otworzyć zdalnie bramę, przeprowadzić videorozmowę i tak dalej, i tak dalej… Ale czy rzeczywiście korzystamy z tych wszystkich możliwości? Ten post jest właśnie dla tych, którzy jeszcze trochę się smartfonów boją i nie bardzo wiedzą co z nimi robić…

Kilka razy byłam świadkiem (w sumie sama też tego doświadczyłam…) jak dorosłe osoby prosiły swoje nastoletnie dzieci żeby coś im „przestawiły w telefonie”. Chciałabym Drogie Kobietki, żebyście od dziś nie bały się tych małych urządzeń z szybką i już mogły ze wszystkim sobie poradzić. Dlatego nauczymy się absolutnie podstawowej rzeczy, jaka wiąże się z posiadaniem mądrego telefonu – instalowania aplikacji. Ponieważ w Polsce większość z nas korzysta z systemu Android – ja również – na takim będę wszystko pokazywać.

Nowoczesne telefony funkcjonują trochę jak komputery: mają zainstalowany ‚system operacyjny’ a w nim zestaw programów, czyli aplikacji. Nie działa to już jak kiedyś gdy wiadomości czy ustawień trzeba było szukać w klasycznym, przewijanym menu. Teraz to od nas zależy jaki będzie nasz telefon, jakie aplikacje zainstalujemy a które usuniemy (no dobra, nie wszystko da się usunąć, ale o tym innym razem). Dla mnie najfajniejsze jest to, że telefon może mi zastąpić całe mnóstwo różnych rzeczy jak np. kalendarz czy zestaw kilkunastu kart lojalnościowych upchanych ciasno w portfelu… A zatem – do dzieła!

Instalowanie aplikacji na smartfonie:

Aplikacje na telefonie nie biorą się z kosmosu. Ktoś musi je zrobić: zaprogramować, dodać grafikę, udostępnić. W systemie Android najlepszą opcją będzie skorzystanie ze Sklepu Google Play. W menu głównym lub na którymś z ekranów musicie znaleźć taką trójkątną, kolorową ikonkę i otwieracie Sklep Google. I najważniejsze: telefon musi mieć włączone połączenie z Internetem!

Kliknij aby powiększyć

Jeżeli Sklep Google poprosi Was o zalogowanie to należy zalogować się przy użyciu konta Google, inaczej mówiąc tak, jak logujemy się na Gmail.

Kolejnym etapem jest znalezienie poszukiwanej aplikacji. Na pasku możemy wybrać jaki dział nas interesuje: gry, filmy, muzyka itp. Poniżej Google Play sam proponuje nam różne rzeczy np. nowości czy najpopularniejsze aplikacje. Ja zachęcam do skorzystania z wyszukiwarki. Klikamy na górny pasek i wpisujemy hasło, które najlepiej opisuje to, czego szukamy. Może to być np. nazwa sklepu albo coś, czego potrzebujemy np. dyktafon czy notatnik. Zajmiemy się przykładowo typowo kobiecą aplikacją czyli kalendarzykiem miesiączkowym. Wpisujemy słowo w biały pasek na górze a wyszukiwarka podpowiada nam najpopularniejsze możliwe opcje. Wybieram pierwszą propozycję ‘kalendarzyk miesiączkowy’.

Kliknij aby powiększyć

Na górze zaproponowano nam aplikację najlepiej odpowiadającą wyszukiwaniu. Niżej są propozycje podobnych oraz więcej wyników wyszukiwania. Teraz jest moment aby przejrzeć aplikacje po kolei i wybrać tę, która najbardziej się nam podoba. Ja już podjęłam decyzję i wybieram pierwszą z góry: ‘Kalendarz Miesiączka’. Aby przejść do szczegółowych informacji klikamy w ikonkę aplikacji.

Kliknij aby powiększyć

Jesteśmy teraz na stronie konkretnej aplikacji. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na liczbę osób, którzy ją pobrali oraz jej ocenę. Jeśli pobrania nie przekraczają kilku tysięcy to albo aplikacja jest bardzo nowa albo bardzo słaba i nikt się nią nie interesuje. Jeśli liczba pobrań idzie już w miliony to można jej w pewien sposób zaufać. Obok liczby pobrań widoczna jest ocena aplikacji oraz liczba osób, które ją oceniły. Skala jest 1-5, więc jeśli aplikacja ma powyżej 4 to jest duża szansa, że jest dobra i nam się spodoba.
Poniżej znajduje się opis aplikacji oraz przykładowe zrzuty ekranu. Jeszcze niżej jest miejsce na moją ocenę, statystyki ocen innych użytkowników i ich komentarze oraz propozycje podobnych aplikacji.

Kliknij aby powiększyć

Teraz interesuje nas przycisk ZAINSTALUJ. Klikamy w niego i postępujemy według instrukcji. Kiedy już zatwierdzimy wszystko, czego potrzebuje aplikacja, zacznie się ona pobierać a potem nastąpi automatyczna instalacja. Po jej zakończeniu w miejscu przycisku ZAINSTALUJ pojawią się OTWÓRZ oraz ODINSTALUJ. Klikamy OTWÓRZ i cieszymy się naszą nowo zainstalowaną aplikacją.

Kliknij aby powiększyć

Uwaga! Czasami zamiast słowa ZAINSTALUJ wyświetla się jakaś kwota. Oznacza to, że aplikacja jest płatna. Może to być cena za instalację lub za miesięczne użytkowanie. Dobrze jest doczytać szczegóły w opisie aplikacji!

Kliknij aby powiększyć

Otworzyć aplikacje możemy także z menu lub ekranu głównego, jeśli pojawiła się na nim ikona zainstalowanego programu.

Kliknij aby powiększyć

No dobrze, wszystko pięknie ładnie ale co mam zrobić jeśli aplikacja jednak mi się nie spodoba? Jak usunąć niechcianą aplikację? Metod jest kilka, ja pokażę Wam najprostszą.

Na ekranie głównym klikamy w dowolne miejsce i przytrzymujemy chwilkę dłużej, aby wyświetliła nam się opcja edycji. Przy ikonkach powinny pojawić się charakterystyczne kółeczka z krzyżykiem na czerwonym tle. Klikamy na krzyżyk aplikacji, której chcemy się pozbyć – telefon pyta nas, czy chcemy ją odinstalować. Oczywiście klikamy OK. Po chwili telefon poinformuje nas, że odinstalowywanie zostało zakończone.

Kliknij aby powiększyć

 

I jak, bardzo trudne było? Chyba nie. Poćwiczcie z kilkoma aplikacjami instalację i usuwanie a już na pewno zostanie Wam to w głowach. Innym razem opowiem Wam też o przydatnych i ciekawych aplikacjach, których sama używam i które warto znać i mieć. Do następnego razu 🙂


Top photo designed by Freepik | Other photos designed by paulinakaleta.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.*

Inline
Inline